Certyfikaty SSL na stronie www – czy są potrzebne?

Jakże popularny i często wymieniany certyfikat SSL- co to jest w praktyce i do czego się to stosuje? Wiedza na temat przeznaczenia tego certyfikatu jest tak naprawdę przydatna zarówno dla użytkowników, jak i dla osób, które posiadają swoje własne strony internetowe. Warto mieć taką świadomość, że certyfikat SSL jest stosowany do bardzo różnych celów, a więc jego wykorzystanie jest powszechne. Chcąc posiadać profesjonalną- ale przede wszystkim i bezpieczną stronę- trzeba się w niego zaopatrzyć.

SSL- co to jest i do czego się to wykorzystuje?

SSL stanowi specjalny protokół sieciowy, którego obecność podnosi wiarygodność witryny. Jest on bowiem używany w celu zabezpieczania połączeń internetowych z wykorzystaniem specjalnego szyfrowania na stronach internetowych. Dzięki temu, że strona taki certyfikat posiada, wszelkie wykonywane na niej operacje można uznać za bezpieczne – podawanie informacji, logowanie się, transmitowanie danych, a nawet korzystanie z bankowości elektronicznej. Główną i nadrzędną funkcją certyfikatu jest więc zapewnienie poufności połączenia i wszystkich danych, jakie się w taki sposób przesyła. 

Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie certyfikatu? 

Oczywistą korzyścią jest zachowanie bezpieczeństwa i poufności. Dodatkowo, witryny posiadające certyfikat od razu są postrzegane jako bardziej wiarygodne i dbające o interesy odwiedzających je użytkowników. Można więc powiedzieć, że stosowanie tego standardu stawia witrynę w lepszym świetle, a nawet może być uznane za coś prestiżowego. To, czy dana strona posiada certyfikat, czy nie będzie od razu widoczne. Po zakupieniu i wdrożeniu certyfikatu przedrostek przed nazwą domeny będzie bowiem zaczynał się od ,,https”. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat certyfikatów SSL?

Zazwyczaj certyfikaty są wykupywane na konkretny okres czasu- od roku do dwóch lat. Po upływie tego czasu- trzeba go będzie odnowić. Warto wiedzieć także o tym, że czas ten liczy się od momentu jego zakupu, a nie od chwili jego wdrożenia na stronie. Nie warto więc zwlekać z jego umieszczeniem na serwerze. Spore znaczenie ma też fakt, że zazwyczaj na jednym serwerze możemy mieć kilka takich certyfikatów. Jeśli więc tylko posiadany przez nas hosting stron umożliwia przechowywanie na jednym koncie hostingowym kilku domen, w ramach tego konta będzie można zainstalować osobny certyfikat do każdej z tych domen z osobna. W momencie zakupu certyfikatu zawsze weryfikowane są dane kupującego go przedsiębiorstwa. W zależności od typu certyfikatu, w szczegółach z nim związanych mogą, ale nie muszą wyświetlać się takie informacje jak nazwa firmy oraz jej konkretne dane.

Podczas wyboru hostingodawcy, warto zastanowić się, czy nie warto postawić na hosting z darmowym certyfikatem SSL.