Ile powinno być miejsca na serwerze?

Zanim przejdziemy do tego, ile miejsca na serwerze potrzebujemy dla naszej strony www, potrzeba krótko zdefiniować co to tak właściwie oznacza. Ceny miejsc na serwerze potrafią być bardzo różne, ale tak naprawdę niewiele firm hostingowych oferuje nieograniczoną ilość przestrzeni, pomimo tego, że wiele z nich reklamuje się swoją polityką „nieograniczonego miejsca”. Standardowo serwer o pojemności około 10 GB powinien być wystarczający dla 98% witryn.

Miejsce na dysku serwera to ilość przestrzeni, której potrzebuje Twoja strona. Można to z łatwością porównać do dysku twardego w komputerze; przechowywanie większej ilości zdjęć wymaga więcej miejsca na dysku, potrzebujesz więc takich zasobów, żeby cała „waga” potrzebnych stronie plików została umieszczona na serwerze www.

Pliki Twojej witryny znajdują się zatem na części serwera, który jest wynajmowany od dostawcy hostingu, za który płacisz. Pamięć masowa nie jest przepustowością, o czym warto pamiętać przy wyborze. To ona decyduje o tym, czy ładowanie plików na stronie przebiega sprawnie, zwłaszcza przy wzmożonym ruchu.

Ile potrzeba GB na serwerze?

Właściwie wszystko zależy od tego, czym jest dana strona i jakie ma mieć zastosowanie. Strony z samym tekstem nie będą wymagały tyle miejsca co witryny z muzyką czy filmami. Poniżej znajduje się wstępne zestawienie rodzajów stron internetowych i miejsce na serwerze, które mogą potrzebować.

  • Proste strony HTML – miejsce głównie na pliki tekstowe; przestrzeń do 20MB.
  • Blogi – miejsce na pliki tekstowe i zdjęcia; około 200 MB, chyba że zamierzasz samodzielnie udostępniać filmy i zdjęcia.
  • „Dynamiczne” witryny internetowe – jeśli posiadają dużą ilość skryptów i duże pliki, takie jak filmy lub zdjęcia, to właściwie zawsze będzie to serwer GB posiadający wielkość ponad jednego gigabajta. Tutaj przede wszystkim ważna jest jego szybkość.
  • Strony e-commerce – szczegółowe zdjęcia, skrypty i filmy w wysokiej rozdzielczości wymagają sporo miejsca; ponad 10 GB.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pakietu hostingowego?

Po dokładnym ustaleniu, jaka przestrzeń będzie dla Ciebie odpowiednia, ceny miejsca na serwerze są sprawą kluczową, w końcu trzeba zmieścić się nie tylko w pojemności wykupionego hostingu, ale i również budżecie. Ważnym jest również przepustowość strony, zwłaszcza jeśli firmy oferują taką samą liczbę dostępnych GB na serwerze www za te same pieniądze. Zazwyczaj dostawcy proponujący nieograniczoną przestrzeń na swoim serwerze robią to kosztem szybkości, przez co jest to gra niewarta świeczki.